İade Şartları

 HemenHediye.com iade işlemlerinde Tüketiciyi Koruma Kanunu çerçevesinde hareket eder.

 

Yapılan alışverişlerde kargo ücretleri müşteri tarafından karşılanır. Ürünün hatalı veya eksik olması durumunda müşteriye ilk teslimattan sonraki oluşacak kargo ücretleri HemenHediye.com tarafından karşılanır. Teslimat şahsın kendisi veya birinci dereceden akrabalarına kimlik ibrazı ve imza karşılığı sonucunda yapılır.

 

HemenHediye.com’da satılan her mal 7 gün içerisinde iade alınabilir.

 

Bir ürünün iade edilebilmesi genel olarak aşağıdaki şartlara bağlıdır:

 

İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.

 

Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örnek: orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

 

İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ile ilgili olarak 0224 715 20 80 numaralı müşteri hizmetlerimizi aramanız ve iade sürecini başlatmanız gerekmektedir. İade etmek istediğiniz ürünü orijinal faturası (sizdeki bütün kopyaları) ve fatura arkasında bulunan iade formu (eksiksiz olarak doldurulmuş şekilde) ile göndermeniz gerekmektedir.

 

İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ayıplı ise kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda da kargo ile gönderim yapmanız gerekir. Diğer durumlarda ise kargo ücreti size aittir.

 

Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda belirtilen özellikler ve fonksiyonlardan herhangi birinin eksikliği durumunda ürün, resmi deyişiyle 'ayıplı ürün' durumundadır. Kurulum sonrası 'ayar' gerektiren durumlar ayıplı ürün kapsamına girmez. Cihazların ana parçaları dışındaki; disket, CD, Zip sürücü, fare, klavye gibi ek ünitelerde ortaya çıkabilecek problemlerde cihazın komple değişimi yerine parçanın değişimi talep edilebilir. Satın alınan ürünün ayıplı olduğunun anlaşılması halinde; tüketici, teslim tarihten başlayarak 30 gün içinde bu ürünün değiştirilmesini, iadesini ya da ücretsiz tamirini isteyebilir.

 

İade şartlarına uygun durumlarda yapılan gönderimlerde kargo ücreti müşteri tarafından ödenecektir.

 

Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalar için, üretici firmanın yetkili servislerine başvurulmalıdır.

 

Siparişinizle ilgili her tür iletişiminizde mutlaka sipariş numaranızı bildiriniz.

  

İade İşlemleri

 Gelen ürün öncelikle İade Bölümü tarafından incelenir, gerekir ise ürünün yetkili servisine ya da tedarikçi firmaya test etmeleri için gönderilir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır. Bu işlemin süresi 1 ile 2 hafta arasında değişmektedir.

 

İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerde tam olması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir.

 

1. Ürünün faturası,

2. İade formu,

3. 7 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Ürünün orijinal kutusuna hasar vermemek için ürünü ikinci bir koli içinde bize göndermeniz gerekmektedir.

 

Ancak bazı ürün gruplarımızda ürün ve hizmetlerin doğası gereği farklı iade koşulları uygulanabilmektedir. Ürün satın almadan önce genel iade prosedürüne göre farklılık gösteren ürünlerin aşağıda yer alan iade şartları öncelikli olarak geçerlidir.

 

İade servisimize gelen ürünlerin iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı gün işleme alınacaktır. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın inisiyatifindedir. Kredi kartına yapılan iadeler yaklaşık 1 – 3 hafta içerisinde, havale ile yapılan ödemeler ise yaklaşık 1 hafta içerisinde hesaba yansımaktadır.